Корпораціям більше не потрібні просто інженери. Вони шукають людей з інженерним мисленням, управлінськими та гнучкими навичками. Підготувати таких працівників допомагає STEM – освітня модель на стику різних дисциплін

1. Що таке STEM освіта

STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) – освітня модель, яка об’єднує природні науки і інженерні предмети в єдину систему. В її основі інтегративний підхід: біологію, фізику, хімію і математику викладають не окремо, а в зв’язку один з одним для вирішення реальних технологічних задач. Такий підхід вчить розглядати проблеми в цілому, а не в розрізі однієї галузі науки або технології.

Другий наріжний камінь STEM – проектна форма наукової роботи. Діти отримують досвід, максимально наближений до майбутньої професії. При цьому працюють над складним технологічним проектом в команді, розвиваючи свої «гнучкі» навички.

STEM освіта допомагає готувати цінні кадри для повноцінної роботи в технологічних компаніях.

2. Чому зараз зростає попит на STEM

Акронім STEM ввели співробітники Національного наукового фонду США, щоб позначити нову освітню парадигму в 2001 році. З її допомогою планували забезпечити Сполучені Штати висококваліфікованими технічними фахівцями для розвитку науки і промисловості.

Сьогодні STEM фахівці – найбільш затребувані люди на світовому ринку праці. За прогнозами аналітиків Бюро статистики праці США, в найближчі десять років потреба в STEM кадрах випередить інші спеціальності на 76%. Тільки для американського ринку буде потрібно близько 10 млн осіб, при цьому дефіцит кадрів зберігається, незважаючи на зростання темпів навчання.

TED Talk Стефані Хілл про те, чому ми більше не може дозволити собі випадкових інженерів і суперздатностями STEM

Підготовка та залучення STEM фахівців – один з ключових пріоритетів уряду США. Студентам STEM напрямків видають розширену візу на 36 місяців проти звичайних 12 місяців. При цьому медіана зарплати STEM фахівця більш ніж удвічі вище середньої по країні – $ 86 980 в рік проти $ 39 810 в рік.

На думку президента Microsoft Бреда Сміта, настав «криза геніїв» – час, коли технологічним компаніям не вистачає кваліфікованих STEM фахівців. Щоб підготувати відповідних працівників, Microsoft підштовхує США інвестувати в розвиток STEM освіти в країні.

Основний напрямок розвитку провідних компаній – цифровизация і аналіз даних, тому компетенції в IT і Data Science необхідні кожному, хто пов’язаний з технологічним бізнесом. Наприклад, в 2020 році промислові підприємства Китаю отримали понад $ 4 трлн доданої вартості завдяки цифровим технологіям. За оцінкою McKinsey, впровадження методів Data Science в охорону здоров’я США допоможе заощадити до $ 450 млн або 17% всього бюджету галузі.

Застосування цифрових технологій і аналізу даних може принести користь будь-якому бізнесу, незалежно від сфери діяльності. При цьому обробка, здавалося, б сторонньої інформації може вирішити досить складні завдання. Відмінний приклад – банківська сфера. Великі банки збирають і обробляють будь-яку інформацію про потенційних клієнтів: від соціальних мереж до геолокації. Вони активно застосовують методи штучного інтелекту і машинного навчання, щоб прогнозувати і автоматизувати бізнес-процеси.

3. Переваги і програма STEM освіти

Підвищення STEM грамотності допоможе будь-якому фахівцеві залишатися затребуваним на ринку висококваліфікованої праці.

Основи інжинірингу, фізики і математики можна закласти дітям за допомогою домашніх експериментів і простих ігор. Наприклад, інженери Dyson придумали 44 технічних експерименту для дітей.

Більш серйозну STEM підготовку можна отримати на курсах та в гуртках. Серед перспектив STEM освіти – три основних напрямки: персоналізація освіти, фокус на проектному мисленні і командній роботі, змішаний формат навчання.

У довгостроковій перспективі STEM повинна стати не тільки частиною освітніх програм університетів, а й шкіл. Це допоможе вибудувати єдину систему підготовки, підвищити ефективність всієї системи освіти, конкурентоспроможність вітчизняної науки і промисловості на світовій арені.